Mosogatógép története
Te tudod ki és mikor találta fel a mosogatógépet?
Azt minden háziasszony tudja, hogy rengeteg nehézséggel és fáradsággal jár a háztartásban lévő feladatok elvégzése, és ez
az 1800-as évek végén sem volt másképp.
Ennek nagy részét a mosás, teregetés és legfőképp a mosogatás tette ki. Viszont a mosogatógép hiánya volt a legfárasztóbb és a legidőigényesebb.
Általában csak egy egyszerű ronggyal, hamuval és homokkal mosogattak, hogy legalább szemcsék valamennyire ledörzsöljék a szennyeződéseket. Egy nemesi családból származó arisztokrata hölgyben merült fel először a mosogatógép gondolata.
Egy arisztokrata családban egyértelműen a személyzet dolga volt ezeknek a feladatoknak az elvégzése, ezért is lehet furcsa, hogy egy olyan hölgyet foglalkoztatott a téma, aki talán soha életében egy rongyot sem fogott meg.
Az említett hölgy, akinek a neve Josephine Cochrane habár nem takarított, nem mosogatott úgy vélte, túl sokáig tartó folyamat a mosogatás, főleg egy nagyobb családi összejövetel után. Nem utolsó sorban sokszor sérültek meg a család értékes étkezési eszközei és ezt is szerette volna hosszútávon elkerülni.
1893-ban mutatták be chicagoi világkiállításon az első mosogatógépet, ami egy mirákulum volt az akkori ipari forradalomban.
Ebben az ötletes szerkezetben már voltak külön rekeszek a tányéroknak, tálaknak, poharanak és evőeszközöknek.
Az első mosogatógépek főleg étterem- és szállodatulajdonosok körében aratott hatalmas sikereket. Elég nagy volt az érdeklődés a készülék iránt.
Milyen érdekes, hogy manapság meg már több ezer mosogatógép között válogathatunk.
Már csak méret alapján is megkülönböztetjük, a 60 cm és a 45 cm szélességű modelleket. Ezeken belül választhatunk a beépített, félig integrált és a szabadonálló készülékek között.
A félig beépített annyit jelent, hogy a mosogatógép kezelőfelülete az előlapon helyezkedik el, amire nem kerül bútorlap, míg a teljesen integrált készülékeknél az ajtó tetején helyezkednek el a készülék kezelő szervei. A harmadik féle pedig a szabadonálló.
Viszont azt érdemes megemlítenünk, hogy a 45 cm szélességű modellek kevésbé olyan víz- és energiatakarékosak mint a 60 centis társaik.
A keskeny mosogatógépek általában maxmimum 9 terítékesek, míg az utóbbi akár 12 terítékkel van méretezve.
Általában az A energiaosztályba tartozó mosogatógépek a legtakarékosabbak. A legtöbb gép már el van látva Aqua Stop rendszerrel, ami azt a célt szolgálja, hogy egy esetleges vízfolyással járó hiba esetén leállítja a mosogatási programot, egy szelep segítségével letiltja a víz beáramlását a mosogatógépbe, valamint típustól függően leüríti a mosogatótérben lévő vizet.
A gyártók manapság már olyan lehetőséget is beszerelnek a készülékbe, melynek segítségével nagyobb edények tálak is beférnek már a mosogatógépbe. Ilyen pl: a lehajtható edénytartó.
Bizonyos modellek már elvannak látva időzítő rendszerrel is amivel beállítható, hogy a választott program mennyi idő elteltével induljon csak el. Ez egy nagyon hasznos funkció.
Egyedül a só tartály feltöltésére kell igazán ügyelnünk, de ezt jelzi a mosogatógép.
A legtöbb mai ember számára tehát már nem jelent nagy gondot a mosogatás folyamata. A mosogatógépeknek köszönhetően sok fáradságos munkát, és értékes időt takaríthatunk meg.
További mosogatógép cikkekről az alábbi linkeken olvashatsz: